Student Achievements - College of Engineering Roorkee

Student Achievements

img
Student Achievement List (2021-2022)
S.NoStudent NameBranchYearAchievements
1Chitra NainCSEIProblem Solving Through Programming In C, Jan-April 2022(12 week course) NPTEL
 

2

Simran RahiCSEISecured first place in sports ( kabaddi)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured third place in sports (Kabaddi )

district level competition (khel mahakumbh 2021)

3Rahul RajCSEISecured first place in sports (Volleyball)

(Sports- Vaganza 2022-23)

 

4

Abhishek sherawatCSEIISecured second place in sports (Badminton)

(Sports- vaganza 2020-21)

Secured first place in sports (Badminton doubles)

Organied by s.w.a.rurja

5Dev aggarwalCSEIISecured second place in sports (Badminton)

(Sports- vaganza 2022-23)

 

6

Aanchal choudharyCSEIISecured second place in sports (Volleyball)

(Annual sports festival runn2022-23)

Secured second place in sports (Volleyball)

(Sports- vaganza 2022-23)

7Atul Pratap singhCSEIISecured first place in sports (Basketball)

(Sports- Vaganza 2022-23)

8Atul singhCSEII Secured first place in sports (Volleyball)

(Sports- Vaganza 2022-23)

 

9

Anant tyagiCSEIISecured second position in project expo-2022

Panipat institute of engineering and technology, samalkha

Secured first position in virtual reality gaming event contest (Sharda university greater noida)
 

10

Prachi JoshiCSEIISecured second place in sports (Badminton)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured First place in sports (Badminton)

(Sports- vaganza 2022-23)

11Priya TyagiCSEIISecured First place in

project and poster Presentation

12Indriyansh VermaCSEIISecured First place in sports (Cricket)

(Sports- vaganza 2022-23)

 

13

HarshitCSEIISecured second place in sports (Table Tennis)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured second place in sports (Table Tennis)

(Sports- vaganza 2022-23)

 

14

Madhvi GargCSEIIShe has been awarded as best website development & acquired Second  place in 2021
participate in five day short term courseon “Computer Skills” jan 2021
 

15

KhushbooCSEII

 

Secured Second place in sports (Volleyball)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

 Secured third place in sports (Kabaddi )

district level competition (khel mahakumbh 2021)

Secured First place in sports (Kabaddi)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

 Secured second place in sports (Basketball)

(Sports- Vaganza 2020-21)

Secured second place in sports (Volleyball)

(Sports- Vaganza 2020-21)

 

16

Divyaxi Rawat 

CSE

IIShe has been awarded as best website development & acquired Second place in 2021
Secured First place in sports (Kabaddi)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

17Akriti GulatiCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course)NPTEL

18Aditi GulatiCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

19Ashish Kumar dhimaanCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

20Lavanya PundirCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

21Pranjali SharmaCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

22Badal SainiCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

23Bharat SainiCSEIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

24Priyanshu BishtCSEIIProblem Solving Through Programming In C,Jan-April 2022(12 week course)
25VanshCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
26DevanshCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
27Shreya SinghCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
28Priya TyagiCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
29RuchiCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
30Priya jainCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
31NandiniCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
32VishakhaCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
33Shivam RajCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
34SaniyaCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
35HimaniCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
36Shreya SinghCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
37ShreyaCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
38IshaCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
39RishabhCSEIISecured Second Place in Website Development 2021
40VanshCSEIISecured third Place in Application Developement
41ShobhitCSEIISecured third Place in Application Developement
42MansiCSEIISecured third Place in Application Developement
43Mayank SainiCSEIISecured third Place in Application Developement
44Niharika ChauhanCSEIISecured third Place in Application Developement
45Niharika YadavCSEIISecured third Place in Application Developement
46PranavCSEIISecured third Place in Application Developement
47SadikaCSEIISecured third Place in Application Developement
48StutiCSEIISecured third Place in Application Developement
49RohanCSEIISecured third Place in Application Developement
50VanshCSEIISecured First Place in Foundation Day
51Anant TyagiCSEIISecured First Place in Foundation Day
52Vishu DahiyaCSEIISecured First Place in Foundation Day
53ShobhitCSEIISecured First Place in Foundation Day
54MansiCSEIISecured First Place in Foundation Day
55Mayank SainiCSEIISecured First Place in Foundation Day
56Niharika ChauhanCSEIISecured First Place in Foundation Day
57Niharika YadavCSEIISecured First Place in Foundation Day
58PranavCSEIISecured First Place in Foundation Day
59SadikaCSEIISecured First Place in Foundation Day
60StutiCSEIISecured First Place in Foundation Day
61DevanshCSEIISecured First Place in Foundation Day
62Shreya SinghCSEIISecured First Place in Foundation Day
63Priya TyagiCSEIISecured First Place in Foundation Day
64RuchiCSEIISecured First Place in Foundation Day
65Priya JainCSEIISecured First Place in Foundation Day
66NandiniCSEIISecured First Place in Foundation Day
67VishakhaCSEIISecured First Place in Foundation Day
68VibhasCSEIISecured First Place in Foundation Day
69Anant TripathiCSEIISecured First Place in Foundation Day
70BuddhadevCSEIISecured First Place in Foundation Day
71TannuCSEIISecured First Place in Foundation Day
72ShagunCSEIISecured First Place in Foundation Day
73VanshCSEIISecured Second Place in Hackthon
74Anant TyagiCSEIISecured Second Place in Hackthon
75Vishu DahiyaCSEIISecured Second Place in Hackthon
76VanshCSEIISecured first  Place in Manthan
77Vishu DahiyaCSEIISecured first  Place in Manthan
78Vishu DahiyaCSEIISuccessfully Completed Silver Developer in programming with C (IIT Roorkee)
79Vansh SharmaCSEIISuccessfully Completed Silver Developer in programming with C (IIT Roorkee)
80Sneha MittalCSEIISecured First place in sports (Basket Ball)

(Sports- vaganza 2022-23)

81Shivang SharmaCSEIISecured second place in sports (Table Tennis)

(Sports- vaganza 2022-23)

82Raunak RajCSEIISecured first place in sports (Cricket)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured First place in sports (Cricket)

(Sports- vaganza 2022-23)

83Yash GargCSEIISecured third place in sports(Basketball)

State level Competition (Khel Mahakhumbh 2021)

Secured First place in sports(Basketball)

(Sports- vaganza 2022-23)

84Robin BhatiCSEIISecured First place in sports(Basketball)

(Sports- vaganza 2022-23)

85Ashraf AliCSEIIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

86Abhishek UniyalCSEIIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

87MedhaCSEIIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

88Mayank SharmaCSEIIIData Base Management System,Jan-March 2022

(8 week course) NPTEL

89Priyanshu VaishnaviCSEIIISecured First Place in Hackathon
90SamikshaCSEIIISecured First Place in Hackathon
91PiyushCSEIIISecured First place in sports (Cricket)

(Sports- Vaganza 2022-23)

92Vishal SinghCSEIIISecured Second place in sports (Badminton)

(Sports- Vaganza 2022-23)

Secured First Place in Hackthon
93AshishCSEIIISecured First place in sports (Basketball)

(Sports- vaganza 2022-23)

94Harsh Vardhan TyagiCSEIIIParticipated as a player in the 23rd Youth National Volleyball Championship Held at Rudrapur Uttarakhand
95Harshit BishtcseIIISecured First place in sports (Volleyball)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured First place in sports (Volleyball)

(Sports- vaganza 2022-23)

96ShrutiCSEIIISecured First place in sports (Basketball)

(Sports- vaganza 2022-23)

Secured Second place in sports (Volleyball)

(Sports- vaganza 2022-23)

Secured Second place in sports (Basketball)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured First place in sports (Kabaddi)

(Annual sports festival  Runn2022-23)

Secured Second place in  athletics (Javelin Throw)

District level competition (khel mahakumbh 2021)

Secured Second place in  athletics ( Discus Throw)

District level competition (khel mahakumbh 2021)

Secured Third place in  athletics (Kabaddi)

District level competition (khel mahakumbh 2021)

Secured Third place in  athletics (Kabaddi)

State level competition (khel mahakumbh 2021)

Secured Second place in  athletics (Basketball)

State level competition (khel mahakumbh 2021)

X